۱۰ کاربرد پلی یورتان که تا به حال به آن فکر نکرده اید

تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۲

پلی یورتان ها یک مثال خوب می باشند، این مواد کاربردهای فراوان و متنوعی در زندگی انسان ها دارند. کاربردهایی که بیشتر برای آسایش و صرفه جویی در انرژی می باشد. برای سرگرمی و تفریح نیز از پلی یورتان ها استفاده می شود. ویژگی های خاص این مواد موجب تنوع فراوان در کاربرد پلی یورتان ها شده است.

ما در واقع نمی توانیم از مردم انتظار داشته باشیم که علاقه ای برای دانستن اینکه اجناس از چه موادی ساخته می شوند و چه خواصی دارند داشته باشند.

 اما داشتن یک اطلاعات پایه در مورد اینکه اجناس از چه موادی ساخته می شوند به تصمیم گیری مصرف کننده برای خرید کمک می کند.

پلی یورتان ها یک مثال خوب می باشند، این مواد کاربردهای فراوان و متنوعی در زندگی انسان ها دارند. کاربردهایی که بیشتر برای آسایش و صرفه جویی در انرژی می باشد. برای سرگرمی و تفریح نیز از پلی یورتان ها استفاده می شود. ویژگی های خاص این مواد موجب تنوع فراوان در کاربرد پلی یورتان ها شده است.

برای نشان دادن این موضوع به روش خودمان، لیستی از کالاهایی که پلی یورتان در آن نقش کلیدی دارد را به تصویر می کشیم.

تعجب نکنید اگر آنها هیچ ربطی به یکدیگر ندارند این دقیقا هدف ماست.

 توپ بولینگ:

بولینگ به عنوان یک ورزش مدت زیادی وجود داشته است. مصریان باستان ۵۲۰۰ سال قبل از میلاد از سنگ ها برای بازی بولینگ استفاده می کردند. با این حال بولینگ از نیمه قرن بیستم به بعد موفق به کسب محبوبیت در بین مردم گردید. امروزه ۹۵ میلیون نفر از مردم در بیش از ۹۰ کشور به طور منظم به بازی بولینگ می پردازند.

توپ بولینگ از جنس پلی یورتان

 تخته موج سواری:

همانطور که قبلا بحث شد پلی یورتان نقش مهمی در آوردن موج سواری در بین توده مردم داشت. نه تنها بسیاری از تخته های موج سواری بسیار مدرن از پلی یورتان ساخته شده اند بلکه این پلی یورتان بود که یک انقلاب در این ورزش ایجاد کرده است. تخته های موج سواری پلی یورتان هم محکم و قوی و هم انعطاف پذیر هستند و بسیار ارزانتر از نمونه های چوبی آن می باشند. شما می توانید اطلاعات بیشتر در مورد پیشینه و کیفیت تخته های موج سواری از جنس پلی یورتان را در اینترنت بیابید.

تخته موج سواری از جنس پلی یورتان

 قطار شهربازی:

سقوط ایمن با سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت برای افرادی که به دنبال هیجان می باشند کار آسانی نیست. با این حال این عملی است که به چرخ های پلی یورتان که در اکثر قطارهای شهربازی ها نصب می شود اختصاص دارد. انعطاف پذیری، سبکی، استحکام و دوام، آن را به بهترین ماده جهت این شرایط بحرانی تبدیل کرده است.

قطار شهربازی از جنس پلی یورتان

 فوتبال:

توپ های فوتبال اروپایی مانند توپ های مسابقه ای آدیداس توپ فابریک بوندسلیگا از پلی یورتان ترموپلاستیک ساخته شده اند. مواد پلی یورتان همه کیفیت لازم برای توپ های فوتبال از قبیل سبکی، استحکام و پرتاب پایدار را فراهم می کند. به علاوه به دلیل خصوصیات حرارتی، توپ های پلی یورتان دارای بهترین سازگاری و چسبندگی در تمامی شرایط آب و هوایی هستند.

توپ فوتبال از جنس پلی یورتان

 

عایق های حرارتی:

پلی یورتان یک ماده بسیار کار آمد جهت عایقکاری دیوار، سقف، لوله و حتی پنجره می باشد. در حقیقت عایق پلی یورتان مصرف انرژی را تا ۳۰ درصد کاهش می دهد. عایق های حرارتی پلی یورتان می توانند در موارد بسیار گسترده و گوناگونی برای صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف آن بکار برده شوند.

عایق کاری ساختمان از جنس پلی یورتان

 

بانداژ (باند پیچی) :

پلی یورتان به طور گسترده در بهبود زخم کاربرد دارد. تنها خوشبخت ترین افراد هستند که تا به حال باندپیچی تاول را امتحان نکرده اند. در این مواقع غشاء پلی یورتان با فراهم کردن یک محیط درمان مرطوب، در بهبود بهتر زخم کمک می کند.

بانداژ پلی یورتانی

 پارچه کتانی:

ممکن است تعجب آور باشد، ولی پلی یورتان گاهی در مارک های روی پوشاک به کار می رود. پوشش پلی یورتان در شلوارهای جین هنگامی که مطمئن هستیم به دلیل زیاد پوشیدن هیچ گونه خاصیت کشسانی ندارند ایجاد کشش می کند.

 پلی یورتان در پارچه

 حفاظت ساحلی توسط پلی یورتان:

یکی از قابل توجه ترین نوآوری های پلی یورتان کاربرد آنها به عنوان یک پوشش برای محافظت از سدها در مقابل فرسایش می باشد. سنگ های قرار گرفته در سدها توسط پلی یورتان پوشش داده می شوند تا در مقابل جذر و مد های  پی در پی آب پایدار باشند. بزرگترین پروژه تا به امروز در مورد این پوشش حفاظتی جدید به تازگی در بتپولدر تکمیل شد. در نوک جنوبی ساحل دریای شمال هلندی، شما می توانید همه چیز در مورد آن یاد بگیرید.

 حفاظت ساحل با پلی یورتان

یخچال پلی یورتان در سوازیلند:

سوازیلند یکی از فقیرترین کشورهای جنوب آفریقا می باشند. ۶۵ درصد از جمعیت آن با روزی کمتر از ۱ دلار زندگی می کنند و ۷۵ درصد آنها تنها از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند. به دلیل اینکه برق به صورت گسترده در دسترس نمی باشد غذاها به سرعت در برابر نور خورشید از بین می روند و سردخانه های عمومی نیز به میزان محدودی استفاده می شوند. توسعه یخچال های پلی یورتان خورشیدی یک نوآوری ارزشمند در سوازیلند می باشد. تازه نگه داشتن غذا برای مدت ۵ روز بدون استفاده از برق به لطف خاصیت عایق بودن پلی یورتان می باشد. این پروژه توسط یک شرکت محلی به نام Palfridge  و شرکت بایر آلمان انجام شد است.

 جعبه یخچال از پلی یورتان

سقف های سبز (سقف های پوشیده شده با گیاهان):

شاید پیش از این نیز در مورد سقف های سبز و گیاهپوش آپارتمان ها و ساختمان ها چیزهایی شنیده باشید یا خود مواردی را به چشم دیده باشید.. اما این موضوع به عنوان یک موضوع مورد علاقه ما در تمام اوقات باقی مانده است. اما چگونه باید آن را توسط پلی یورتان انجام داد؟ در واقع پلی یورتان می تواند به جای پوشش های قدیمی و سنتی مورد استفاده قرار گیرد و نصب آن را بسیار آسان تر کند. در واقع این پوشش بسیار سبکتر از پوشش سنتی بوده و وزن و فشار کمتری را بر ساختمان وارد می کند.

سقف سبز پلی یورتان